Kopie - 13. kapitola

15. srpna 2010 v 19:08 | KaThea |  Kopie

Sluneční paprsky pozdního léta dopadaly na malou neoplocenou zahradu. Hřály i červenovlasého chlapce, jenž seděl v trávě zády opřený o chladné kameny studny a ochutnával jedno z prvních dozrálých jablek. Byl sice zrovna po obědě, ale velké červené plody byly příliš lákavé.Teplý vzduch člověka ukolébával k lenivosti. Léto už pomalu končilo, ale slunce jako by to nebylo bralo na vědomí. Pokousaná ruka se mu již dávno zahojila a na horečku, kterou měl před více než čtvrtrokem, si už ani nevzpomněl.
Uprostřed toho poklidného momentu nicnedělání uslyšel, jak někdo volá jeho jméno. Zvedl se na nohy. Věnoval krátký pohled jablku ve své ruce, jako by se rozmýšlel, co s ním. Šel dovnitř do domu.
Stará kouzelnice na něj čekala u kuchyňského stolu.
"Kale, mám dopis pro kouzelnickou radu a potřebuji, aby jsi jim ho předal ještě dnes," oznámila mu. "Bylo by perfektní, kdyby jsi to stihl, než odbije půlnoc."
Kal jen přikývl. Reptání typu "Ale to se nedá stihnout!" si nemohl dovolit. Často jim dávala úkoly příliš těžké na dítě, ale byla si toho vědoma a nikdy je za špatně odvedenou práci netrestala.
Kouzelnice mu dopis předala v bílé obálce a dala mu i váček peněz na cestu. Vzal si trochu vody v kožené láhvi a taky své nože, pro všechny případy. Cítil se trochu pyšný, že dostal takový důležitý úkol, a byl rozhodnut nezklamat.
Cestou ze svahu potkal Tima, jak se vrací z nákupu ve vesnici.
"Kam jdeš?" ptal se ho zvědavě Sylva.
"Dostal jsem za úkol doručit dopis," odpověděl Kal.
Tim upustil plátěnou tašku s jídlem a zavěsil se mu na paži. "Ne!"
Kala tato bouřlivá reakce překvapila. "Vždyť... se vrátím hned zítra."
"A co když se ti něco stane? Na cestách jsou loupežníci."
"No, není to nebezpečnější než hubení upířích psů, ne?"
"Ty tam můžeš potkat taky!"
"Neboj, budu opatrný."
"Já nechci, abys šel pryč," kňoural Tim a objímal jeho paži.
"Je to jen jeden necelý den. To beze mě vydržíš. Nemám moc času, mohl bys mě prosím už pustit?"
Tim neodpovídal a nezdálo se, že by ho chtěl poslechnout. Kal se mu tedy vykroutil a Tim se zatvářil velmi lítostivě.
"Tak ahoj," řekl Kal zády k němu, protože se nemohl dívat na jeho výraz, a utíkal z kopce dolů.
Nejdřív musel pěšky dojít do nejbližšího města. Odtamtud jel dostavníkem do nejbližšího velkého města. Tam se mu podařilo chytit dostavník mířící přímo do Milenu.
O pár hodin později už se blížil k cíli. V tu chvíli se mu úkol zdál jednoduchý a nechápal, proč si Tim dělal takové starosti. Sice není snadné stihnout to včas a kdyby neměl štěstí, mohl na vhodný dostavník čekat až do zítřka, ale jediné, co v tu chvíli musel dělat, bylo sedět a čekat.
Ale v ten moment ho štěstí opustilo.
Vůz nadskakoval na kamenité cestě. Občas o dřevo zarachotila větvička stromu nebo keře, který rostl poblíž cesty. Všichni cestující měli už dávno možnost si jeho zvláštní vlasy pořádně prohlédnut, takže teď o něj nikdo ani pohledem nezavadil a on se necítil nepříjemně.
Náhle začal vůz zastavovat. Slyšel kočího křičet: "Proboha, co se vám stalo?" Nastala chvíle zmatku. Nikdo z cestujících nevěděl, co se děje, proč zastavili.
"Není tu nějaký lékař?" Kočí přivedl ke dveřím vozu zraněného muže, jenž měl košili celou od krve.
"Já jsem lékař," vyhrkl jeden z cestujících a vstal. "Posaďte se tady. Proboha, jak se vám to stalo?"
"Potkal jsem se s jedním medvědem. Neměl, zdá se, chuť přátelsky klábosit," odpověděl muž, když si sedl naproti němu.
"No teda, žertovat v takové situaci..." zakroutil hlavou lékař. "Kde jste zraněný?"
"Počkejte," zarazil ho muž. Důkladně si utřel krví zamazané ruce do košile a upravil si vlasy. Rozvázal černou stuhu, uhladil si vlasy hezky na levé rameno a zase je svázal. "Teď mě můžete ošetřit." Cestující na něj koukali trochu vykuleně.
Pak lékař krátce prohlédl jeho ruce a hruď.
"Ale vy nejste zraněný!"
"Jasně," zasmál se muž. "Zato ten medvěd z našeho setkání nebude zrovna dvakrát nadšenej, haha."
Vstal.
"Lidi, neberte si to osobně, byli jste milí společníci, ale tohle je moje práce. Každej se musí nějak živit, ne? Vy jste lékař. Máte kliku... děláte tu nejlepší práci na světě. A co vy?" obrátil se na ženu, která seděla vedle lékaře.
"Já... jsem vychovatelka," pípla ustrašeně žena. Nikdo z cestujících nechápal, co se to právě děje.
"Vychovatelka... Tak to vám nezávidím. Dobře, a vy?"
"Holič," odpověděl vedle sedící muž. Na konci toho slova byl náznak otazníku.
"Holič?! Vy stříháte lidem vlasy?! Styďte se! Nenávidím parchanty, jako jste vy!"
"Ale... Co je na stříhání vlasů špatného? Většinou pak vypadají líp," bránil se holič.
"Na stříhání vlasů nemůže bejt nic dobrýho! Vždycky jsou hezčí delší." [*Poznámka: Tento jistý člověk má fóbii ze stříhání vlasů. xD]
Obrátil se na chlapce sedícího naproti holiči a jako mávnutím kouzelného proutku se uklidnil.
"Hele... Máš zajímavý vlasy."
"'Zajímavý...'" zabručel tiše Kal. Neměl rád, když někdo mluvil o jeho vlasech, ať už o nich řekl cokoli.
"Ty asi ještě chodíš do školy, ne?"
"Hm," zabručel neutrálně Kal, protože se mu nechtělo nic vysvětlovat.
"A vy budete... Nechte mě hádat..."
"Kovář," promluvil statný muž.
"Hej, nenechal jste mě hádat! No nevadí... Ale co jsem chtěl říct. Každej se musí nějak živit. Někdo je lékař, vychovatelka, holič," to slovo vyslovil s odporem, "kovář... a já jsem zas lupič. Přeju vám hezkej den... třeba ten zítřejší."
Pak se vyhoupl oknem na střechu. Kal vyjeveně zíral do okna, ve kterém zmizel. Teď už chápal, kam tím celou dobu mířil, ale stále nechápal, na co byl potřeba ten dlouhý proslov.
Slyšel lupiče mluvit na kočího: "Stůjte, tohle je přepadení."
Musel se v tu ránu rozhodnout, co udělá. Rozhodně tady nemohl sedět a čekat, až ho okradou. Neměl by peníze na cestu zpět a navíc hrozilo, že by mohl přijít o dopis.
Otevřel dveře vozu a za jízdy vyskočil. Několikrát se překulil a svalil se do křoví vedle cesty. Ohlédl se. Viděl, jak zpoza stromů kus před dostavníkem vybíhají lupičovi společníci. Prolezl keři na druhou stranu a uháněl opačným směrem. Utíkal skloněný, aby ho nezahlédli.
Náhle si uvědomil, jak to od něj bylo zbabělé. Zastavil se uprostřed kroku a znovu se otočil. Ale co mohl dělat? Co by zmohl proti bandě ozbrojených mužů? Měl jen své nože. Kdyby se pokusil odporovat, zabili by ho. Takhle to bude lepší. Měl svůj úkol. Neměl čas se starat o cizí lidi. A s těmihle komplikacemi mu zbývalo mnohem méně času. Pohlédl na slunce. Ještě se nezačalo stmívat, ale bylo nebezpečně nízko. Znovu se dal do běhu a cítil se provinile, přestože si právě logicky zdůvodnil, že je to to nejlepší, co může udělat.
Přečetl tolik knih a hrdina každé z nich by zůstal a lupiče porazil. Jenže on nebyl hrdina z knížky. [*Poznámka autora: Nesmějte se, je to myšleno vážně. Já o svých postavách přemýšlím takovýmto způsobem. Ne - oni o sobě přemýšlí takovýmto způsobem.] Neuměl ovládat magii, neměl žádnou zvláštní moc, nezískal žádné speciální schopnosti, ani neovládal žádné bojové umění, dokázal pouze dosti nepřesně házet noži. Neexistovala ani nejmenší šance, že by je mohl porazit. Nejlepší bude vážně starat se jen o sebe.
Opět se ohlédl. Nebylo možné, že by si jeho útěku nikdo nevšiml, ale nikdo se za ním nerozběhl. Asi jim jeden kluk nepřipadal důležitý. Možná je znejišťovaly ty vlasy. Nikdo netouží po tom rozhněvat kouzelníka. Teď přestal litovat, že si nevzal paruku. Všechny ty pohledy, které tak proklínal, stály za to, že ho to teď možná zachránilo.
Po chvíli zpomalil a přemýšlel, co udělá teď. Nevěděl, kde je, ani kudy má jít. Znal jen jednu cestu a po té právě přišel. Vracet se nemohl. Proto se rozhodl vzít to zkratkou přes les. Tedy přesněji - vzít to přes les. Jestli to bude zkratka, netušil. Nevěděl ani, jestli se tudy někam dostane.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Yone Yone | 15. srpna 2010 v 19:28 | Reagovat

chachááá! byla jsem tu šest minut po zveřejnění!
A Ikse jsem poznala okamžitě! Prostě hned! když se tam objevil, tak jsem věděla, že v tuhle chvíli tam je Iks! (i když jsem si chvíli myslela, že Iks bude doktor. XD) A ještě pořád se směju tomu jeho vyptávání na zaměstnání. XDDDD
Hahahaaaaaa....

Iks je fakt borec! :D :D :D Lupič jo? Hmm... Lupiči jsou fajn! Už se těším, až tam bude příště. AAh! IKS!
Nemůžu uvěřit tomu, že jsem o něm fakt  četla! :D :D :D
Iks je prostě borec! (né, to už jsem říkala...)

Prostě- skvělá kapitola.

Zajímalo by mě, co bude s Kalem teď.

Mimochodem, ta zmínka o hrdinách z knih.. to bývá docela časté v manze. Hlášky typu: "ty bys nemohl být hlavní hrdina" nebo "máš jméno jako hrdina z nějaký shounen mangy" bývaj docela častý. Už jsem to viděla nejmíň ve čtyřech věcech. XD A já sama to taky jednou požila. Je to totiž vtipné.

2 Eve Eve | Web | 15. srpna 2010 v 19:46 | Reagovat

To je super příběh!

3 Akiko Akiko | Web | 15. srpna 2010 v 20:40 | Reagovat

A já už se těšila, že bude Iks... xDDD Super kapča, opravdu mě pobavila věta: "Já jsem tolerantní, to ostatní lidi netolerují mě..." ... Místy je to opravdu dost veselé =D Jen tak dál, těším se na pokráčko xDDD

4 KaThea KaThea | Web | 15. srpna 2010 v 20:49 | Reagovat

[1]: Chachá? Tak jsi komentář ještě nikdy nezačala. :D

Jo... Iks je borec! xD
Těší mě, že jsem tě potěšila. :) Ale teď zas budeš muset na Ikse čekat dlouho.

Já si jednou četla pár kapitol FMA anglicky a tam Envy Edovi říkal "Are you in manga or what?" :D

[2]: Hm... Dík.

5 Yone Yone | Web | 15. srpna 2010 v 21:21 | Reagovat

[4]: A jó! Takový originální začátek. XD To bylo proto, abych se vytáhla že si jdu najisto pro první smysluplný komentář. XD (samozřejmně mě mohla předběhnou nějaká reklama, ale to se nepočítá)

Jo.. FMA! To se itaky míním přečíst. Až dočtu Krále Šamanů (♥) (já už jsem z toho Krále Šamanů fakt magor. XD)

Néé.. budu muset na Ikse čekat dlouho! T_T O_O X_X
(ale už jsem se s tím smířila...)

6 KaThea KaThea | Web | 15. srpna 2010 v 21:30 | Reagovat

[5]: A co já?!!! Jak myslíš, že je mně?!! Já musím dlouho čekat NA COKOLI! Ty můžeš číst o Timovi a Kalovi, ale já nemůžu číst nic. Aspoň ty Děti času bys mi mohla poslat... Ach... Ale já už se s tím celkem smířila.

Já si FMA přečtu, až se dodívám na FMA jedna, což nebude trvat moc dlouho.

7 Yone Yone | Web | 15. srpna 2010 v 21:41 | Reagovat

[6]: Hmm.. uvažovala jsem, že ti pošlu tu první kapitolu Dětí Času. Stejně to budu za rok psát od znova. A to se to ještě může dost a dost změnit. ^_^

Argh... nic nestíhám! chci číst FMA a ještě se kouknou na dlouhé anime klasiky jako Inu Yasha, Yu Yu Hakusho a Yu-gi-oh. Perkele! XDD Já toho mám na seznamu tolik... (ale né, místo toho se samozřejmně dívám na Beyblade a další tři série Digimonů. Svojí logiku fakt nechápu.)

8 KaThea KaThea | Web | 15. srpna 2010 v 22:03 | Reagovat

[7]: Jo, pošli, pošli, pošli!! :3

9 Yone Yone | Web | 15. srpna 2010 v 22:08 | Reagovat

[8]: A jaký máš mail? :3

10 Vivi Vivi | Web | 16. srpna 2010 v 2:16 | Reagovat

Iks, ten se mi líbí. Jeho nenávist k holičům mě dostala, jeho způsob přepadávání se mi líbí.
No škoda že se znova oběví až za tak dlouho.

11 KaThea KaThea | Web | 16. srpna 2010 v 10:23 | Reagovat

[9]: katkon@seznam.cz :) (Tam jsem už vlastně dlouho nebyla... Já tam moc nechodím, jen, když čekám nějaký mail. :D)

12 Yone Yone | Web | 16. srpna 2010 v 11:42 | Reagovat

[11]: Hmmm... tak jo, já ti to teda pošlu. XD Ale ber to z rezervou. Psala jsem to celé už před dvěma měsíci. XD

13 Ange Ange | Web | 21. srpna 2010 v 14:34 | Reagovat

vraj "Oprava: většinou nejsi vznětlivý a málokdy na mě křičíš." :D škoda, že tam teraz Tim nebude... keď som došla k úseku s "Došlo to všem?" tak som najskôr nechápala, čo mi malo dôjsť, a hneď na to "ahááá" xD Celá kapitola bola super, je to stále lepšie :D som zvedavá, čo sa bude diať ďalej.. a celkom by ma aj zaujímali tie úvahy o hrdinstve a skutočnosti vymyslených postáv xDD

14 Cyan Cyan | Web | 25. září 2010 v 21:36 | Reagovat

Ta povídka se mi líbí pořád víc. Sice jsem to už jednou psala, ale platí to pořád, takže...

15 Acris Acris | Web | 1. října 2010 v 22:26 | Reagovat

Jéj, nikdy bych neřekla, že můžu za tak krátkou dobu změnit tolikrát náladu :D
Nejdřív jsem samozřejmě nemohla z Tima, on je vážně bezkonkurenční xD (i když v téhle kapitole jednu velkou konkurenci má xD).. To bylo tak roztomilý, jak se ho snažil zastavit, úplně ho vidím xD :3
Dočista jsem zapomněla na to, cos mi říkala na icq.. Že tam Tim dlouho nebude.. To byl šok T^T, co já si bez něj počnu!
Díky bohu jsi ho alespoň pro tuhle kapitolu nahradila již zmíněnou konkurencí :D
""Počkejte," zarazil ho muž. Důkladně si utřel krví zamazané ruce do košile a upravil si vlasy." Hu! tady mi to došlo.. Iks!!!! xD.. On je vážně nehorázně vtipnej, prostě borec xD..
No nic, jdu pokračovat další kapitolou, dneska se nedokážu vyjadřovat moc inteligentně xD

""Můžou tě cestou přepadnout loupežníci nebo můžeš v lese narazit na vlky," trval na svém Tim." Tady jsem si Kala představila jako červenou Karkulku, docela to sedí ne? xD

16 KaThea KaThea | Web | 1. října 2010 v 23:06 | Reagovat

[15]: Tim je hrozně cute. :3 Ale to je všeobecně známá věc. XDDD Já si to jen předevčírem uvědomila, když jsem o něm znovu psala.
Hmm... nevím, co ty si bez něj počteš, Ty ani nebudeš muset čekat tak dlouho jako ti, co to čtou od začátku. Budu ho často kreslit. :3 Tedy... pokusím se o to. Můžeš mě vydírat. XD

XDDDD Omg, ty máš ale nápady. XD Karkulka přece na loupežníky nenarazila, nebo ano? XD Zato Kal ano. :D

17 Acris Acris | Web | 1. října 2010 v 23:15 | Reagovat

[16]: Jé, to je fajné :3.. Vydírat? To já ráda, ale nemám ti co nabídnout xD

Nejde o loupežníky, ale o ty vlky.. Chápeš? xD

18 KaThea KaThea | Web | 2. října 2010 v 0:55 | Reagovat

[17]: To je škoda, já bych se ráda nechala vydírat. XD

19 potter-preklady potter-preklady | Web | 22. března 2011 v 17:43 | Reagovat

Nějak se nemůžu proklikat k první kapitole...mohla bys mi prosím poslat odkaz? :)

20 KaThea KaThea | Web | 22. března 2011 v 18:59 | Reagovat

[19]: No odkazy na všechny kapitoly máš tady: http://moje-povidky-a-jine.blog.cz/0909/pisu-rozcestnik :"D Ten odkaz na první kapitolu ti nefunguje? Mně funguje. Odkaz je tady: http://moje-povidky-a-jine.blog.cz/1101/kopie-1-kapitola

21 Yone Yone | Web | 9. února 2012 v 15:08 | Reagovat

Změn jsme si moc nevšimla. X"D asi z velké části proto, že už si nepamatuju detaily... ale mám to někde vytisknuté, takže kdybych chtěla, můžu si to porovnat (neboj, na to nemám čas)
Jo.. a k druhé poznámce autora.. mě ani nenapadlo se smát. :"D Něco podobného jsme viděla ve spoustě věcí. (Třeba Narutovi někdo na začátku říká, že by nikdy nemohl být hlavní psotavou mangy). Ono.. je logické,  že si Kal o sobě myslí, že vůbec není hlavní hrdina příběhu.. bylo by přece hrozně vadné, kdyby si v tu chvíli myslel, že je vadný hrdina příběhu, ne?

Ale Iks je stále stejně skvělý. X"D

22 KaThea KaThea | Web | 13. února 2012 v 21:57 | Reagovat

[21]: Největší změna: na začátku jsem prakticky vyškrtla jednu scénu. Byla nepravdivá. :"D Tedy lidi v ní říkali nepravdivé věci a tak.

Kdyby si o sobě myslel, že je vadný hrdina příběhu, bylo by to vtipné. XD Některé postavy něco takového dělají... Ale to jsou chudáci, když jim autor takhle otevře oči a ukáže jim, že jsou ve skutečnosti  postavy, které někdo řídí. Tedy Kal ví, že je postava, ale v příběhu to neví, jestli mě chápeš... (Haga už to ví taky... Ale ostatní... se mnou ještě nemluvili. Což nevylučuje, že to tuší. Poslední dobou si představuji mimopříběhové nereálné scény, kde se setkávají postavy, které by se normálně potkat nemohly a taky nejsou všichni správného věku, jakého by ve vztahu k ostatním měli být (vybrala jsem si u nich věk, který mi nejvíc vyhovoval. :"D Ale jisté "dvojice" postav jsou vzhledem k sobě se správným věkovým odstupem.) A taky si je představuju na místech, kde by se normálně ocitnou nemohli, třeba na lodi, a mají tam moderní vybavení a tak. x"D Dělám to proto, abych je mohla týrat, ale nebylo to "skutečné", jako abych zamezila pocitům "To přece nejde, on nemůže bý tolikrát nemocný, na tolik nemocí tam prostě není tolik času..." No tak je budu týrat mimopříběhově, pak nebudou ve skutečnosti nemocní. :"D (Už jsem ti říkala, že nemoci jsou mé nejoblíbenější způsoby týrání? : D) Teď jsem ztratila nit a už nevím, co jsem ještě chtěla říct. :"D Asi už nic.)

23 Yone Yone | Web | 17. února 2012 v 10:41 | Reagovat

[22]: Haha... můj velice oblíbený způsob je to taky. (proč mám taky příběh o léčitelích. X"D)
To je zajímavé, představovat si svoje psotavy takhle... to já moc nedělám. Někdy když ségra začně něco říkat o tom, co dělá Špinzor tak reaguju tím, co by mu řekl někdo z mých psotav, ale většinou si představuju svoje postavy jen v alternativních situacích ve světě, do něhož patří.

24 KaThea KaThea | Web | 20. února 2012 v 0:46 | Reagovat

[23]: Já si taky představuju své postavy v alternativních situacích ve světě, do kterého patří... ale někdy mi můj svět nestačí. :"D Ale s tím představováním nereálností jsem už přestala. (Možná jsem si jen dala přestávku?)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama